Ai proiect bun, dar îți lipsește cofinanțarea?
Multe proiecte cu fonduri europene cer o contribuție proprie de 20–50%. Aici găsești investitori dispuși să acopere acea parte — în schimbul unei participații sau al unei înțelegeri negociate direct cu tine.
48 investitori în bază · 0 oportunități publicate
⚖️ Notă legală: Via Europa este o platformă de anunțuri, matching și consultanță. Listările sunt prezentări ale unor oportunități, NU oferte publice de investiții. Nu custodiem bani, nu intermediem valori mobiliare sau credite; orice negociere și contract se încheie direct între părți, în afara platformei.
Calculator de cofinanțare
Introdu valoarea proiectului și intensitatea finanțării (procentul acoperit de grant) și vezi instant cât trebuie să acoperi tu.
Formula: contribuția proprie = valoarea proiectului × (100% − intensitatea). Exemplu: la 100.000 € cu 80% intensitate, grantul acoperă 80.000 €, iar tu aduci 20.000 € — din bani proprii, credit sau un partener de cofinanțare (vezi tabul Finanțare).
Calcul orientativ. Intensitatea exactă și cheltuielile eligibile sunt stabilite de ghidul fiecărui apel — verifică pagina programului sau întreabă-ne.
Fluxul complet, vizual
Cum funcționează
1. Prezinți proiectul
Completezi formularul cu suma căutată, domeniul și ce oferi în schimb. Documentele (extras ONRC, bilanț, business plan) le verificăm noi înainte de publicare.
2. Noi facem matching-ul
Anunțul ajunge la investitorii din baza noastră care se potrivesc pe domeniu și ticket — fonduri VC/PE, business angels, platforme de crowdfunding.
3. Negociați direct
Investitorul interesat semnalează, noi facem legătura, iar negocierea și contractul se încheie direct între voi. Noi rămânem alături cu consultanță de accesare fonduri.
Găsești cofinanțarea
Dacă proiectul tău are nevoie de cofinanțare, îți poți prezenta afacerea investitorilor din baza noastră — gratuit și doar cu acordul tău.
Exemplu cu cifre reale de piață
Un proiect tipic cu fonduri europene, unde cofinanțarea de 30% blochează demararea:
Exemplu ilustrativ; procentele de cofinanțare variază pe programe (de regulă 10–50%). Negocierea și contractul se încheie direct între beneficiar și investitor.
Cum câștigă platforma (transparență totală)
1. Consultanță
Pregătirea dosarului de proiect și a documentației pentru investitori — serviciu profesional, tarifat transparent, separat de matching.
2. Listare
Publicarea anunțului de cofinanțare în piața platformei — verificare administrativă și vizibilitate către investitorii din bază.
3. Reușită
La proiectele cu fonduri europene gestionate de noi, comisionul de succes standard (8%) se plătește doar din finanțarea câștigată. Nu percepem nimic din tranzacția beneficiar–investitor. ⓘ
Finanțare pentru afacerea ta — nu doar cofinanțare
Indiferent de sursa de capital potrivită, te conectăm cu soluția corectă:
🏦 Credite și împrumuturi
Credite de investiții, linii de creditare, instrumente cu garanții (FNGCIMM, EximBank) — te ghidăm spre finanțatorul potrivit.
🇪🇺 Granturi și fonduri UE
Fonduri nerambursabile naționale și europene — analiză gratuită, dosar complet, comision doar la succes.
💼 Investitori
Fonduri VC/PE, business angels, platforme de co-investiție — pentru creștere, nu doar pentru cofinanțare.
De ce ambele părți câștigă
✅ Beneficiarul: proiectul nu se mai oprește la „nu am contribuția proprie”
✅ Beneficiarul: consultanța noastră de accesare rămâne inclusă
✅ Investitorul: intră în proiecte cu finanțare UE deja validată
✅ Investitorul: risc mai mic — o parte din capital vine din fonduri nerambursabile
Investitori activi în căutare de proiecte
Fonduri de investiții, business angels și platforme de crowdfunding interesate de proiecte din România. Filtrează după domeniu, tip sau sumă și contactează-i direct pe site-urile lor oficiale.
IFC (World Bank Group)
Bancă / instituție financiară
🎯 Ticket tipic (EUR): 5 mil. € – 100 mil. €
📍 Acoperire: Global, România
Orice domeniu
Corporația Financiară Internațională — equity și datorie pentru companii mari din piețe emergente.
Site oficial ↗Innova Capital
Private Equity
🎯 Ticket tipic (EUR): 10 mil. € – 100 mil. €
📍 Acoperire: CEE (Varșovia)
Orice domeniufinanțare
Private equity mid-market CEE; Innova/7 aprobat pentru capital PNRR RO.
Site oficial ↗BERD (EBRD)
Bancă / instituție financiară
🎯 Ticket tipic (EUR): 1 mil. € – 50 mil. €
📍 Acoperire: România
Orice domeniu
Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare — equity direct, împrumuturi și linii prin bănci locale pentru companii românești.
Site oficial ↗CEECAT Capital
Private Equity
🎯 Ticket tipic (EUR): 5 mil. € – 50 mil. €
📍 Acoperire: CEE (Viena)
Orice domeniufinanțare
Private equity pentru companii mici și medii din CEE; CEECAT III aprobat pentru capital PNRR RO.
Site oficial ↗BlackPeak Capital
Private Equity
🎯 Ticket tipic (EUR): 3 mil. € – 30 mil. €
📍 Acoperire: SEE (Sofia)
Orice domeniufinanțare
Growth capital SEE; BlackPeak II — ultimul fond aprobat pentru capital PNRR RO (2026).
Site oficial ↗ROCA Investments
Private Equity
🎯 Ticket tipic (EUR): 5 mil. € – 30 mil. €
📍 Acoperire: România
Orice domeniufinanțare
Private equity românesc (fondator Rudolf Vizental) — investiții în companii medii cu potențial de scalare regională.
Site oficial ↗Morphosis Capital
Private Equity
🎯 Ticket tipic (EUR): 5 mil. € – 25 mil. €
📍 Acoperire: România, CEE
Orice domeniufinanțare
Private equity growth — companii antreprenoriale românești; Fondul II aprobat și pentru capital PNRR.
Site oficial ↗3TS Capital Partners / Catalyst Romania
Fond VC
🎯 Ticket tipic (EUR): 1 mil. € – 12 mil. €
📍 Acoperire: România, CEE
IT & Techfinanțare
Fond VC cu sediul în Varșovia, activ în România prin Catalyst Romania; runde Seed/Series A, tech.
Site oficial ↗GapMinder VC
Fond VC
🎯 Ticket tipic (EUR): 500.000 € – 12 mil. €
📍 Acoperire: România, CEE
IT & TechDigitalizare
Conduce runde Seed de 0,5–5M EUR, follow-on până la 12M EUR; focus AI/Deeptech/SaaS B2B; 130M EUR under management.
Site oficial ↗Booster Capital
Private Equity
🎯 Ticket tipic (EUR): 1 mil. € – 10 mil. €
📍 Acoperire: România
Orice domeniufinanțare
Fond de investiții românesc aprobat pentru capital PNRR (instrumentul de capital de risc).
Site oficial ↗CVI (private debt)
Bancă / instituție financiară
🎯 Ticket tipic (EUR): 500.000 € – 10 mil. €
📍 Acoperire: CEE (Varșovia)
Orice domeniu
Fond de datorie privată pentru IMM-uri din CEE; CVI Private Debt Fund II cu țintă de 250M EUR.
Site oficial ↗Hellen's Rock
Private Equity
🎯 Ticket tipic (EUR): 1 mil. € – 10 mil. €
📍 Acoperire: România
Orice domeniufinanțare
Fond de investiții fondat de Marius Ghenea — equity și mezzanine pentru companii românești.
Site oficial ↗OTB Ventures
Fond VC
🎯 Ticket tipic (EUR): 1 mil. € – 10 mil. €
📍 Acoperire: CEE (Varșovia)
IT & Techfinanțare
Fond deeptech de 150M EUR, investitor în FintechOS; focus tehnologie profundă din CEE.
Site oficial ↗Early Game Ventures
Fond VC
🎯 Ticket tipic (EUR): 500.000 € – 6 mil. €
📍 Acoperire: România, CEE
IT & Techfinanțare
Fond early-stage (pre-seed/seed/Series A) pentru startup-uri tech și IP-driven; Fondul II de 60M EUR, ticket inițial 0,5–6M EUR.
Site oficial ↗Credo Ventures
Fond VC
🎯 Ticket tipic (EUR): 1 mil. € – 5 mil. €
📍 Acoperire: CEE (Praga)
IT & Techfinanțare
Fond CEE de top (early investor în UiPath) — conduce runde pre-seed cu cecuri de 1–5M USD.
Site oficial ↗Gecad Ventures
Fond VC
🎯 Ticket tipic (EUR): 150.000 € – 5 mil. €
📍 Acoperire: România, international
IT & TechDigitalizarefinanțare
Fondul familiei Gecad (Radu Georgescu) — tech, plăți, software; Seed/Series A.
Site oficial ↗Radix Ventures
Fond VC
🎯 Ticket tipic (EUR): 500.000 € – 5 mil. €
📍 Acoperire: CEE (Varșovia)
IT & Techfinanțare
Fond deeptech CEE, prima închidere 2024 la fondul dedicat fondatorilor din regiune.
Site oficial ↗SeedBlink
Platformă crowdfunding
🎯 Ticket tipic (EUR): 2.500 € – 5 mil. €
📍 Acoperire: România, UE
IT & TechOrice domeniufinanțare
Cea mai mare platformă de equity crowdfunding originară din România, înregistrată ASF (PJR28FSFPR/400001) și ESMA; co-investiții alături de VC profesioniști.
Site oficial ↗KAYA VC
Fond VC
🎯 Ticket tipic (EUR): 250.000 € – 3 mil. €
📍 Acoperire: CEE (Praga/Varșovia)
IT & Tech
Fond VC CEE (fost Enern) — early-stage tech, activ în România.
Site oficial ↗Movens Capital
Fond VC
🎯 Ticket tipic (EUR): 250.000 € – 3 mil. €
📍 Acoperire: CEE (Varșovia)
IT & Techfinanțare
Fond VC polonez early-stage tech; Movens Fund 2 cu focus regional (inclusiv România).
Site oficial ↗ROCA X
Fond VC
🎯 Ticket tipic (EUR): 50.000 € – 2,6 mil. €
📍 Acoperire: România, CEE
IT & TechSănătate
Fond early-stage care face puntea între business angels și VC-urile mari; ticket până la ~2,6M EUR.
Site oficial ↗BrightCap Ventures
Fond VC
🎯 Ticket tipic (EUR): 250.000 € – 2,5 mil. €
📍 Acoperire: SEE (Sofia)
IT & Techfinanțare
Fond VC regional; BrightCap II aprobat pentru capital PNRR RO.
Site oficial ↗Eleven Ventures
Fond VC
🎯 Ticket tipic (EUR): 250.000 € – 2,5 mil. €
📍 Acoperire: SEE (Sofia)
IT & Techfinanțare
Fond VC bulgar early-stage; Fondul Eleven IV aprobat pentru capital PNRR RO.
Site oficial ↗Bitdefender Voyager Ventures
Fond VC
🎯 Ticket tipic (EUR): 250.000 € – 2 mil. €
📍 Acoperire: România, global
IT & TechConstrucțiiDigitalizarefinanțare
Corporate VC al Bitdefender — cybersecurity și infrastructură digitală.
Site oficial ↗DFF Ventures
Fond VC
🎯 Ticket tipic (EUR): 200.000 € – 2 mil. €
📍 Acoperire: CEE/global
IT & Techfinanțare
Fond VC (fost Dutch Founders Fund) activ în runde CEE.
Site oficial ↗FNGCIMM
Bancă / instituție financiară
🎯 Ticket tipic (EUR): ≤ 2 mil. €
📍 Acoperire: România
Orice domeniufinanțare
Fondul Național de Garantare — garanții de stat (până la 80-90%) pentru credite IMM (programe de tip IMM Invest); util pentru cofinanțarea prin credit.
Site oficial ↗LAUNCHub Ventures
Fond VC
🎯 Ticket tipic (EUR): 300.000 € – 2 mil. €
📍 Acoperire: SEE (Sofia)
IT & Techfinanțare
Fond VC bulgar seed/Series A pentru Europa de Sud-Est; LAUNCHub III aprobat pentru capital PNRR RO.
Site oficial ↗Nucleo Ventures
Fond VC
🎯 Ticket tipic (EUR): 200.000 € – 2 mil. €
📍 Acoperire: România, CEE
IT & Techfinanțare
Fond de 34M EUR pentru startup-uri din România și CEE (lansat 2026).
Site oficial ↗Sparking Capital
Fond VC
🎯 Ticket tipic (EUR): 300.000 € – 1,5 mil. €
📍 Acoperire: România, UE
IT & TechRetail & E-commerceDigitalizarefinanțare
Fond pre-seed & seed, ticket 300K–1,5M EUR per rundă (5–6M cumulat); sector-agnostic cu accent pe AI/ML.
Site oficial ↗Fortech Investments
Fond VC
🎯 Ticket tipic (EUR): 100.000 € – 1 mil. €
📍 Acoperire: România
IT & TechDigitalizarefinanțare
Brațul de investiții al Fortech (Cluj) — software product companies, early-stage.
Site oficial ↗Mozaik Investments
Fond VC
🎯 Ticket tipic (EUR): 100.000 € – 1 mil. €
📍 Acoperire: România, CEE
IT & TechRetail & E-commercefinanțare
Fond VC București — e-commerce, marketplace-uri, SaaS; Fondul Mozaik II aprobat pentru capital PNRR.
Site oficial ↗Reflex Capital
Fond VC
🎯 Ticket tipic (EUR): 100.000 € – 1 mil. €
📍 Acoperire: CEE (Praga)
IT & Techfinanțare
Fond VC ceh early-stage, activ în runde cu participare românească.
Site oficial ↗Rondea
Platformă crowdfunding
🎯 Ticket tipic (EUR): 100 € – 1 mil. €
📍 Acoperire: România
Orice domeniu
Platformă românească de crowdfunding (donation/reward/lending) pentru proiecte antreprenoriale.
Site oficial ↗Simpact Ventures
Fond VC
🎯 Ticket tipic (EUR): 100.000 € – 1 mil. €
📍 Acoperire: România, CEE
IT & TechMediu & Reciclarefinanțare
Fond de impact investing — profit cu impact social/mediu măsurabil.
Site oficial ↗Stock.estate
Platformă crowdfunding
🎯 Ticket tipic (EUR): 100 € – 1 mil. €
📍 Acoperire: România
ImobiliareConstrucțiifinanțare
Platformă de crowdfunding imobiliar autorizată ASF — investiții fracționate în proprietăți.
Site oficial ↗iFactor
Bancă / instituție financiară
🎯 Ticket tipic (EUR): 10.000 € – 1 mil. €
📍 Acoperire: România
Orice domeniu
Platformă de finanțare alternativă — factoring/invoice financing pentru IMM-uri.
Site oficial ↗CofounderZone
Platformă crowdfunding
🎯 Ticket tipic (EUR): 25.000 € – 500.000 €
📍 Acoperire: CEE (Varșovia)
IT & Techfinanțare
Platformă de co-investiții equity din Polonia, activă în runde românești (Milluu, Aleet).
Site oficial ↗InnovX (BCR)
Companie
🎯 Ticket tipic (EUR): 50.000 € – 500.000 €
📍 Acoperire: România
IT & Techfinanțare
Program de accelerare al BCR cu componentă de investiții și acces la rețeaua corporate.
Site oficial ↗Underline Ventures
Fond VC
🎯 Ticket tipic (EUR): 250.000 € – 500.000 €
📍 Acoperire: Europa de Est
IT & TechfinanțareMediu & Reciclare
Fond seed (pre-seed/seed/late seed) fondat de Bogdan Iordache; cec mediu ~500K EUR pentru fondatori din Europa de Est.
Site oficial ↗Techcelerator
Companie
🎯 Ticket tipic (EUR): 25.000 € – 350.000 €
📍 Acoperire: România (București/Cluj)
IT & Techfinanțare
Accelerator cu investiții seed (25–350K EUR) pentru startup-uri tech din SEE.
Site oficial ↗Cleverage VC
Fond VC
🎯 Ticket tipic (EUR): 50.000 € – 200.000 €
📍 Acoperire: România, CEE
Sănătate
Fond dedicat exclusiv sectorului healthcare (Oncochain, MediNav, SanoPass).
Site oficial ↗Growceanu
Business Angel
🎯 Ticket tipic (EUR): 10.000 € – 200.000 €
📍 Acoperire: România
IT & Techfinanțare
Platformă de angel investing fondată de antreprenori (Adrian Erimescu, Ciprian Man, Valentin Mureșan); autorizată ASF sub Reg. ECSP (autorizația 69/25.03.2026).
Site oficial ↗TechAngels Romania
Business Angel
🎯 Ticket tipic (EUR): 10.000 € – 200.000 €
📍 Acoperire: România
IT & Techfinanțare
Cea mai mare rețea de business angels din România (130+ membri, 46M EUR investiți din 2013); ticket tipic 10–200K EUR, individual sau în sindicat.
Site oficial ↗Transylvania Angels Network
Business Angel
🎯 Ticket tipic (EUR): 10.000 € – 200.000 €
📍 Acoperire: România (Cluj) + diaspora
IT & Techfinanțare
Rețea de business angels din Cluj (120 membri activi, 3,8M EUR investiți); runde de 10–200K EUR per investitor.
Site oficial ↗EximBank România
Bancă / instituție financiară
📍 Acoperire: România
Orice domeniu
Banca de export-import — finanțări și garanții pentru companii românești, inclusiv scheme de stat.
Site oficial ↗Fondul European de Investiții (EIF)
Bancă / instituție financiară
📍 Acoperire: UE
Orice domeniufinanțare
Nu investește direct — finanțează fonduri VC/PE și oferă garanții prin bănci partenere din România (6,6 mld. EUR canalizați, 78.000+ IMM-uri sprijinite).
Site oficial ↗InvestEU / BEI
Bancă / instituție financiară
📍 Acoperire: UE
Orice domeniufinanțare
Programul UE de investiții — garanții și intermediari pentru finanțarea IMM-urilor (ex. Garanti BBVA: min. 30M EUR garanții).
Site oficial ↗Rubik Hub
Companie
📍 Acoperire: România (Piatra Neamț)
IT & Techfinanțare
Accelerator și comunitate pentru startup-uri din Moldova — acces la investitori și programe de finanțare.
Site oficial ↗Listă informativă, compilată din surse publice. Via Europa nu intermediază investiții — contactul se stabilește direct între părți.
Întrebări frecvente despre cofinanțare
Pot accesa fonduri dacă nu am deloc bani pentru cofinanțare?
Da, în multe cazuri. Unele apeluri acceptă cofinanțare în natură (timp, spații, voluntariat), altele au avans mare care acoperă fluxul de numerar, iar pentru restul există soluții: credit de trezorerie, parteneri sau investitori.
Cofinanțarea se plătește înainte sau după proiect?
De regulă o demonstrezi la depunere (disponibil în cont sau linie de credit aprobată), iar o cheltui efectiv pe parcursul implementării, proporțional cu tranșele primite.
Ce se întâmplă dacă nu reușesc să acopăr cofinanțarea?
De aceea planificarea este esențială: analizăm împreună, înainte de depunere, dacă îți permiți proiectul. Dacă situația se schimbă în timpul implementării, se pot cere modificări de buget sau reducerea dimensiunii proiectului — dar mult mai greu.
Depune-ți afacerea
Ai un proiect bun, dar îți lipsește cofinanțarea? Prezintă-ți afacerea: o analizăm, iar dacă este potrivită, o propunem investitorilor din rețea. Anunțul devine public doar după aprobarea echipei.